Jak vytvořit panoramatickou fotografii

Panoramatická fotografie se vyznačuje tím, že zobrazuje velký úhel pohledu (např. krajiny). Panoramatickou fotografii můžeme vytvořit v podstatě třemi způsoby: ořez fotografie běžného formátu na panoramatický, použití speciálního panoramatického fotoaparátu, a nebo pořízení scenérie po částech a pozdější složení. Poslední varianta se jeví jako nejvhodnější a tu se také budu snažit v tomto článku velmi jednoduše popsat. Málokdo z vás vlastní panoramatický fotoaparát (popř. k tomu vhodný objektiv) a ořezem běžného formátu stejně nedocílíme tak širokého úhlu pohledu jako u již zmiňovaného pořízení scenérie po částech. Pro vytvoření panoramatické fotografie budeme tedy potřebovat na sebe navazující snímky a jednoduchý, zároveň velmi účinný, program autostitch, který za nás snímky poskládá.


Nejprve vytvoříme několik (2 a více) na sebe navazujících fotek. Jednotlivé fotografie by se měly překrývat alespoň o 25%. Je lepší držet vodorovnou rovinu, k tomu slouží stativ a vodováha, ale není to podmínkou, jde to i tzv. „z ruky“.

Nyní budeme potřebovat program autostitch, je to opravdu šikovný prográmek, nemusí se instalovat, doporučuji ho. Ke stažení je na na stránkách autora (odkaz se nachází nahoře -> Download). Sice tam píší – demo, ale nemějte obavy, program funguje bez omezení. Po stažení rozbalte zip archiv a spusťte program – autostitch.exe (ostatní soubory nejsou potřeba). Vyberte fotografie, které chcete spojit (File -> Open) a klikněte na otevřít. Bude následovat proces spojování. Následně je vytvořena a automaticky zobrazena výsledná fotografie (viz. obrázek).

Hotový snímek se nachází ve složce, ze které jste vybírali předchozí fotografie. Není potřeba snímky nějak upravovat ani seřazovat. Program je natolik inteligentní, že si snímky sám poskládá a vyřeší veškeré nesrovnalosti u přechodu snímků.

Setkal jsem se pouze s problémem, když byly pořízené snímky orientované na výšku, v takovém případě mi program složil snímky nepřesně. Proto u takových snímků bylo potřeba je buť všechny tzv. přeuložit (otevřít v grafickém editoru a následně uložit). Snímek pak bude správně natočený a to samé musí platit i o náhledu snímku! A nebo je pak možnost v nastavení programu (Edit -> Options) nastavit správnou orientaci snímků (Image Rotation).

Největší výhoda je, že program autostitch nemusíte instalovat, postačí vám pouze exe soubor. Poté stačí velmi jednoduchý postup a program dokonale spojí snímky a vytvoří zajímavou panoramatickou fotografii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat